Zabójstwo honorowe w Mashhad w Iranie: 17-latek morduje swoją siostrę

Sajdeh
Wiek: 23 lata
Uduszony: 25 kwietnia 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Mashhad, Razavi Khorasan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: -
Sprawca: brat
W czwartek, 25 kwietnia 2024 r., młoda kobieta o imieniu Sajedeh z wioski Koor Deh na przedmieściach Maszhadu została zamordowana przez swojego brata. Motyw zabójstwa 23-letniej rozwiedzionej kobiety został ujawniony, gdy leżała na łóżku sekcji zwłok.

Według lokalnych źródeł, ciało młodej kobiety zostało umieszczone na łóżku sekcji zwłok w czwartek rano, po tym jak zostało przeniesione ze szpitala Taleghani do biura Medical Examiner's Office w Mashhad w celu ustalenia przyczyny śmierci.

Chociaż na ciele nie było żadnych śladów nieprawidłowości, a możliwe było, że 23-letnia kobieta zmarła przed przeniesieniem do szpitala, jej rodzina nalegała na dostarczenie ciała do pochówku, twierdząc, że zmarła śmiercią naturalną. W międzyczasie dr Rezazadeh, kierownik pokoju sekcji zwłok sądowych, który uznał śmierć tej młodej kobiety za podejrzaną, wszedł do pokoju sekcji zwłok w celu przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań.

W międzyczasie prokurator, który nie miał wątpliwości, że doszło do przestępstwa na podstawie nalegań ojca Sajdeha na wydanie ciała, w poufnym rozkazie poprosił detektywów o uważne obserwowanie ojca Sajdeha. Te środki prawne zostały podjęte, gdy pułkownik Wali Najafi, szef wydziału zabójstw i przełożony grupy detektywów, zaproponował hipotezę, że zbrodnia miała miejsce w stajni na wsi i wskazał na obecność małych słomek i cząstek odpadów.

Poddany lawinie specjalistycznych pytań w zacisznym zakątku budynku medycyny sądowej, ojciec Sajdeha nagle ujawnił, że makabryczne morderstwo zostało popełnione przez jego 17-letniego syna. Powiedział: "Moja córka rozwiodła się z mężem jakiś czas temu, ale plotki ludzi i ich oszczerstwa na temat zachowania mojej córki nie ustawały, więc nawet przyjaciele mojego syna obwiniali go za zachowanie swojej siostry. To rozzłościło mojego syna, który ma na imię Hanzaleh, i zabił swoją siostrę w stajni willi, w której jesteśmy opiekunami, chociaż nie wiedziałem o tym incydencie, tylko mój syn zadzwonił do mnie i poinformował mnie o śmierci swojej siostry. Pobiegłem do stajni i ponieważ nie mogłem nic zrobić, zabrałem jej martwe ciało do szpitala, ale obawiając się, że ta historia stanie się znana, wyciszyłem morderstwo mojej córki."

Po przyznaniu się ojca Sajdeh, grupa detektywów, pod bezpośrednim kierownictwem szefa wydziału zabójstw w Mashhad, udała się do wioski Kordeh na poboczu drogi Mashhad-Chenaran Asian i aresztowała Hanzaleha, gdy ten siedział obok willi, w której doszło do zbrodni. Był pogrążony w myślach.

Hanzaleh przyznał się do zabicia swojej siostry w stajni pięknej willi. Wyjaśnił, że został obrażony przez niektórych ludzi z powodu nietypowego zachowania swojej siostry. Powiedział: "Kiedy moja siostra wszedła do stajni willi, również ja tam weszłem i owijając rękę wokół jej szyi, zapytałem ją o jej niezwykłe zachowanie. Udzieliła kilku nieistotnych odpowiedzi, więc udusiłem ją, aby uniknąć rozgłosu, a następnie zadzwoniłem do ojca."

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .