Honorowe zabójstwo w Viry-Châtillon we Francji: bracia pobili na śmierć byłego chłopaka swojej siostry

caret-down caret-up caret-left caret-right
Shamseddine
Wiek: 15 lat
Pobita na śmierć: 4 kwietnia 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Viry-Châtillon, Francja
Pochodzenie: północnoafrykańskie
Sprawcy: bracia jego byłej dziewczyny i wspólnicy
W czwartek, 4 kwietnia, 15-letni Shamseddine został zaatakowany w drodze ze szkoły do domu na paryskich przedmieściach Viry-Châtillon przez grupę trzech 17-latków i 20-latka. Shamseddine został kopnięty i uderzony w głowę i ciało tak mocno, że dzień później zmarł w szpitalu z powodu odniesionych obrażeń.

Policja aresztowała pięć osób, cztery są podejrzane o morderstwo, a 15-latek jest oskarżony o "dobrowolne niedopuszczenie do przestępstwa".

Shamseddine rzekomo był w związku z 15-letnią siostrą dwóch sprawców rok temu. Rzekomo omawiała z nim sprawy seksualne. Shamseddine rzekomo chwalił się, że miał kontakt z dziewczyną, chociaż jej bracia zabronili mu mówić o jego związku z ich siostrą. Według śledczych bracia obawiali się o reputację swojej rodziny. Bracia nie byli obcy wymiarowi sprawiedliwości, wcześniej zostali skazani za napaść i posiadanie narkotyków.

Francuskie media nazywają to "zabójstwem honorowym". Śledczy podkreślają, że nie zostało jeszcze wyjaśnione, czy nieletnia i jej bracia pochodzą z muzułmańskiej rodziny.

Adwokat jednego z podejrzanych powiedział prasie, że nie było to usiłowanie zabójstwa, ale napaść skutkująca śmiercią. Według niego, jego klient nie zamierzał zabić 15-letniej uczennicy. Prawnik mówił o wypadku.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .