Honorowe zabójstwo w Mashhad w Iranie: Młoda kobieta zamordowana przez męża

Bezimienna kobieta
Wiek: 24 lata
Zadźgana na śmierć: 4 maja 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Mashhad, Razavi Khorasan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: -
Sprawca: Mąż
W sobotę, 4 maja 2024 r., w Mashhad, mieście położonym we wschodnim regionie Iranu, 24-letnia kobieta została zamordowana przez męża z 24 ranami kłutymi. Morderstwo miało miejsce na bulwarze Khajeh Rabie, gdzie mężczyzna poważnie ranił również 16-letnią siostrę i brata ofiary. Siostra pozostaje w śpiączce. Po aresztowaniu mężczyzna podał kłótnie i kwestie związane z honorem jako powód tego czynu.

W Iranie mężowie, którzy mordują swoje żony z powodu honoru, nie są karani z powodu artykułu 301 kodeksu karnego. Jeśli zostanie uznany za winnego, zostanie skazany na karę od trzech do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .