Honorowe zabójstwo w Eyvan-e Gharb, Iran: Arezoo Hassani zadźgana na śmierć przez męża

Arezoo Hassani
Zasztyletowana na śmierć: 19 maja 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Eyvan-e Gharb, Ilam
Pochodzenie: Iran
Dzieci: -
Sprawca: Mąż
19 maja 2024 r. w Eyvan-e Gharb (Eyvan), dystrykcie w prowincji Ilam, kobieta o imieniu Arezoo Hassani została tragicznie zamordowana przez męża z powodu "honoru". Ciało Arezoo miało 100 ran kłutych. Zabójca, zidentyfikowany jako 40-letni Javad Jafari, umieścił ciało żony w bagażniku swojego samochodu i zawiózł je na posterunek policji, gdzie sam się zgłosił.

Irańscy sędziowie łagodniej karzą mężczyzn, którzy zabijają swoje żony z powodu "honoru" ze względu na prawa inspirowane szariatem, takie jak artykuł 301 islamskiego kodeksu karnego. Mężczyźni, którzy rozważają zabicie swoich żon, nie są wystarczająco odstraszani przez islamski kodeks karny, ponieważ większość z nich wie, że wyroki nakładane za zabicie żony lub córki dla "honoru" wahają się od 3 do 10 lat więzienia. Jeśli rodzina wybaczy mordercy, może on nawet nie trafić do więzienia. Inne kraje, takie jak Syria, zniosły przepisy, które łagodniej karały sprawców przemocy związanej z honorem, aby dostosować swoje prawo do przepisów społeczności międzynarodowej.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .