Dwóch mężczyzn aresztowanych za zabójstwo Ryana al Najjara (18)

Ryan al Najjar
Wiek: 18 lat
Zamordowany: Maj 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Joure
Pochodzenie: Syria
Dzieci: brak
Sprawcy: Ojciec, brat
Wraz z rodzicami i rodzeństwem Ryan al Najjar uciekła z Idlib w Syrii do Turcji w 2012 roku z powodu wojny, gdzie przez dwa lata mieszkali w obozie dla uchodźców.

Jeden z synów uciekł następnie do Holandii, gdzie rodzina połączyła się po roku. Otrzymali dom we fryzyjskim mieście Joure i powiedzieli, że są bardzo zadowoleni z nowego życia. Ryan al Najjar miał wówczas 11 lat i uczęszczał do szkoły podstawowej w Joure.

Rankiem 28 maja 2024 r. ciało 18-letniej Ryan al Najjar zostało znalezione w wodzie na Knardijk w Lelystad. Zmarła w wyniku przestępstwa.

3 czerwca policja aresztowała dwóch mężczyzn za udział w przestępstwie: 24-letniego mężczyznę z Leeuwarden i 22-letniego mężczyznę z Leeuwarden. Mówi się, że ten drugi jest bratem Ryana.

Motywem jest utrudnianie przymusowego małżeństwa; Ryan miała zostać wydana za mąż w wieku 18 lat, ale nie chciała tego, ponieważ była zakochana w holenderskim chłopcu. Ryan pochodzi z surowej islamskiej rodziny. Mówi się, że ojciec Khaled (52) wyjechał z Holandii po morderstwie, prawdopodobnie do Turcji, gdzie podobno powiedział krewnym, co zrobił i gdzie mogą znaleźć ciało jego córki.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Małżeństwo aranżowane, Władze holenderskie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .