Dożywocie dla somalijskiego uchodźcy, który zabił swoją ciężarną dziewczynę w Szwecji

Saga Forsgren Elneborg
Wiek: 20 lat
Uduszona: 29 kwietnia 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Örebro, Szwecja
Pochodzenie: ofiara: Szwecja, sprawca: Somalia
Dzieci: brak
Sprawca: przyjaciel
29 kwietnia ubiegłego roku ciało Sagi Forsgren Elneborg, lat 20, zostało znalezione przez jej matkę. Saga została znaleziona uduszona w swoim łóżku w domu w mieście Örebro.

Badanie kryminalistyczne wykazało, że została zamordowana w nocy. Podejrzenie szybko padło na jej chłopaka, 22-letniego somalijskiego imigranta Mohamedamina Abdiriska Ibrahima.

Początkowo zaprzeczał on jakiemukolwiek udziałowi w zbrodni i obwiniał inną osobę. Podczas śledztwa stało się jednak jasne, że to on był sprawcą. Według prokuratury, jego rodzina, krewni i klan nie chcieli zaakceptować faktu, że miał białą szwedzką dziewczynę. To, że spodziewał się z nią dziecka, było nie do pomyślenia.

Rozwiązaniem, na które wpadł Mohamedamin, było zabicie Sagi. Udusił ją, gdy spała; była wtedy w siódmym miesiącu ciąży.

5 czerwca Mohamedamin został skazany przez sąd w Örebro na dożywocie za morderstwo. Musi również zapłacić odszkodowanie w wysokości ponad 85 000 euro krewnym Sagi.

„Prokuratura wykazała również, że morderstwo było związane z honorem, co sąd uważa za czynnik obciążający przy wydawaniu wyroku”.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .