Zabójstwo honorowe w Maharasztrze: Mężczyzna morduje 16-letnią córkę

Dziewczyna bez imienia
Wiek: 16 lat
Dźgnięta na śmierć: 2 sierpnia 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Krishna Vadi, Maharasztra
Pochodzenie: Indie
Dzieci: Brak
Sprawca: Ojciec Shambhaka Rathod (48)
2 sierpnia, wczesnym rankiem, 48-letni Shambhaka Rathod zamordował swoją 16-letnią córkę nożem na podwórku ich domu w wiosce Krishna Vadi, położonej w regionie Maharasztra w Indiach.

Obawiając się postawienia zarzutów karnej, matka próbowała zniszczyć dowody, spalając ciało. Shambhaka Rathod rzekomo groził żonie śmiercią, jeśli ta ujawniłaby prawdę.

Mieszkańcy wioski zaczęli podejrzewać i zgłosili sprawę na policję. Policja odnalazła ciało i znalazła także narzędzie zbrodni na tym samym polu.

Policja aresztowała Shambhakę Rathoda wraz z jego wspólnikami: Duraimurugan (19), Devika (20), Sathya (34), Kathirvel (45), Koolipatti Kireeshan (45), Sandoshkumar (44) oraz Karthi (35).

Śledztwo wykazało, że Shambhaka Rathod zabił swoją córkę z powodu podejrzeń. Matka przyznała się do popełnienia morderstwa oraz próby zatuszowania faktów.

Eksperci ds. zabójstw honorowych szacują, że w Indiach rocznie ma miejsce około 1000 takich zabójstw.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .