Bośniacy wychodzą na ulice po tym, jak mężczyzna transmituje na żywo morderstwo swojej byłej żony

Nizama Hecimovic
Wiek: 38 lat
Zastrzelona: 11 sierpnia 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Gradacac
Pochodzenie: Bośnia i Hercegowina
Dzieci: 1
Sprawca: Były mąż Nermin Sulejmanovic (35 lat)
Rankiem w piątek, 11 sierpnia 2023 r., 35-letni kulturysta i instruktor fitness, Nermin Sulejmanovic, rozpoczął transmisję na żywo na Instagramie. W trakcie tego livestreamu ogłosił, że jego obserwatorzy będą świadkami morderstwa jego byłej żony, 38-letniej Nizamy Hecimovic. Nermin wyraził swoje frustracje, że jego była żona przez ponad tydzień trzymała ich małą córkę z dala od niego. Ponadto, wniesiono przeciwko niemu zarzuty przemocy i zastraszania.

Podczas transmisji na żywo tysiące osób oglądało, jak Nermin chwycił za broń i oddał śmiertelny strzał w głowę swojej byłej żony. Są nawet doniesienia, że niektórzy widzowie zachęcali go do tego działania.

Po brutalnym morderstwie Nermin zabił dwóch mężczyzn i ranił trzech innych, w tym policjanta, zanim ostatecznie położył kres własnemu życiu.

W poniedziałek tysiące osób wyszły na ulice różnych miast Bośni i Hercegowiny, aby zaprotestować przeciwko zabójstwom kobiet. Strzelec miał już wcześniej karę sądową, co przekonało protestujących, że władze powinny były podjąć bardziej zdecydowane środki w celu ochrony Nizamy przed jej brutalnym byłym mężem. W ciągu ostatnich dwóch lat 20 kobiet straciło życie z rąk swoich mężów w Bośni.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .