Zabójstwo honorowe w Libanie: mężczyzna morduje swoją żonę na oczach trójki dzieci w Choueifat

Zainab Ali Zaiter
urodzony: 1997
zastrzelona: 25 marca 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Choueifat, Beirut
Pochodzenie: Liban
Dzieci: 3
Sprawca: jej mąż Hassan Musa Zaiter (27 lat w chwili popełnienia zbrodni)
W sobotnie popołudnie, 25 marca 2023 roku, Choueifat, przedmieściem Bejrutu, wstrząsa brutalne morderstwo. 27-letni Hassan Musa Zaiter morduje swoją żonę Zainab na oczach trójki dzieci, strzelając jej 10 kul w głowę. Hassan ucieka z domu, zabierając ze sobą dzieci.

Sąsiedzi określają morderstwo jako zabójstwo honorowe. Do Hassana rzekomo zadzwonił ktoś, kto zwrócił mu uwagę, że w Internecie są zdjęcia Zainab bez chusty. Hassan rzekomo przeszukał telefon Zainab i znalazł jej nagie zdjęcia. Hassan poczuł się zdradzony, a jego honor naruszony. Telefon Zainab nie został znaleziony na miejscu zbrodni.

Brat Zainab współczuje zabójcy, mówiąc w nagraniu wideo: "Gdyby on tego nie zrobił, ja bym to zrobił". Mówi o przywróceniu honoru i zmyciu wstydu. Nie szuka "zemsty".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .