Zabójstwa honorowe w Iranie: kobieta zamordowana przez męża w Kahnuj

Bezimienna kobieta
urodzona: -.
zasztyletowana na śmierć: marzec 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Kahnuj, prowincja Kerman
Pochodzenie: Iran
Dzieci: 1 młody syn
Sprawca: jej mąż S.M.
Kobieta została zadźgana na śmierć przez swojego męża w domniemanym zabójstwie honorowym w Kahnuj w prowincji Kerman w Iranie. Podejrzany zabójca twierdził, że jego żona była niewierna, ale nie zostało to jeszcze udowodnione.

Po zabraniu jej w góry w okolicach Zarchin, zabił ją wieloma ciosami nożem i spalił jej ciało. Jest to 13. kobieta zabita w ten sposób przez krewnego w Kahnuj.

W Iranie mężczyzna może argumentować jako obronę przed morderstwem, że jego żona była niewierna. Prawo irańskie opiera się na prawie szariatu, które jest znane jako nieprzyjazne kobietom. Ta taktyka obrony może skutkować karą więzienia do trzech lat.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .