Zabójstwo honorowe w Iranie: mistrz kickboxingu zabija 17-letnią dziewczynę w Mahmoudabad

caret-down caret-up caret-left caret-right
Anita R.
wiek: 17
zabita: 2 kwietnia 2023 r.
Miejsce pobytu: Mahmoudabad, prowincja Mazandaran, Iran
Miejsce pochodzenia: Iran
Dzieci: 0
Sprawca: jej chłopak Ali
Wymówka: "zabójstwo honorowe"
Przerażający incydent przemocy wobec kobiet wstrząsnął Mahmoudabad, prowincją Mazandaran w Iranie, gdzie 17-letnia Anita R. została brutalnie zamordowana 2 kwietnia 2023 roku. Sprawcą był jej chłopak Ali, młody człowiek, który jeszcze w zeszłym roku został okrzyknięty mistrzem świata w kickboxingu w tej miejscowości.

Incydent miał miejsce w domu ojca Alego, gdzie przy pomocy rozbitej szklanki wielokrotnie dźgnął Anitę w szyję. Ali uciekł z domu i przez kilka dni pozostawał poza zasięgiem policji. W końcu został złapany, gdy jego samochód został namierzony.

Ali przyznał się do zbrodni i twierdzi, że działał z miłości. Uważa się, że zabił Anitę jako "honorowe zabójstwo", termin używany do opisania morderstwa kobiety krewnej, która zhańbiła by rodzinę. W Iranie mężczyźni, którzy popełniają takie przestępstwa, mogą otrzymać znaczne redukcje wyroku na mocy artykułu 301 kodeksu karnego.

Według doniesień, sąsiedzi usłyszeli kłótnię między Alim i Anitą w dniu zbrodni, rzekomo w wyniku podejrzeń Aliego wobec Anity. Poinformowali oni ojca Ali, który po powrocie do domu odkrył martwe ciało Anity.

Ten tragiczny incydent uwydatnia ciągły problem przemocy wobec kobiet w Iranie, gdzie takie przestępstwa często nie są traktowane przez władze wystarczająco poważnie. Jeśli sąd rzeczywiście zakwalifikuje to jako "zabójstwo honorowe", Ali prawdopodobnie otrzyma nie więcej niż 3 lata więzienia, co nie jest sprawiedliwe dla ofiary i jej rodziny. Irański rząd musi podjąć bardziej zdecydowane działania w celu zwalczania takich przestępstw i ochrony praw kobiet w kraju.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .