Zabójstwa honorowe w Iranie: Maryam Soleimani (28) zamordowana przez ojca i dwóch braci w regionie Eland Khoy

caret-down caret-up caret-left caret-right
Maryam Soleimani
wiek: 28
zamordowana: 14 kwietnia 2023 r.
Położenie: Qezel Akh, region Aland Khoy, Iran
Pochodzenie: Iran
Dzieci: 3
Sprawca: jej ojciec i bracia
Wymówka: "honor"
Maryam Soleimani, 28-letnia kobieta ze wsi Qezel Akh w Iranie, została zamordowana przez swojego ojca i dwóch braci 14 kwietnia 2023 roku. Do zdarzenia doszło w regionie Aland, w pobliżu miasta Khoy. Długie włosy Maryam zostały zgolone, a ona sama była dotkliwie bita, torturowana i ostatecznie powieszona.

Podejrzewa się, że morderstwo zostało popełnione z powodu "honoru". Według lokalnych organizacji praw człowieka, Maryam została zamordowana, ponieważ rozpowszechniano jej prywatny film. W odpowiedzi została zaproszona przez ojca do jego domu. Maryam miała 15 lat, gdy została zmuszona do małżeństwa i od tego czasu mieszkała z mężem w Khoy. Miała trójkę dzieci.

Ten haniebny czyn stanowi pogwałcenie praw człowieka i podkreśla pilną potrzebę podjęcia działań przeciwko kobietomobójstwu w Iranie. Władze irańskie muszą wziąć odpowiedzialność za położenie kresu kobietobójstwu i nałożyć na sprawców długie wyroki więzienia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .