Kobieta zamordowana przez mężczyznę w Pakdasht: policja podaje jako motyw "honor

Nieznana kobieta
wiek: 37 lat
Zamordowana: kwiecień, 2023
Lokalizacja: Pakdasht, Tehran
Pochodzenie: Iran
Dzieci: -
Sprawca: jej mąż
Wymówka: "honor"
W kwietniu 2023 roku w mieście Pakdasht w prowincji Teheran w Iranie doszło do kobiecego zabójstwa. Według agencji informacyjnej Harana, 37-letnia kobieta została zamordowana przez swojego męża, podając jako motyw jej związek z innym mężczyzną.

Po śledztwie policji w Pakdasht podejrzany przyznał się do popełnienia morderstwa, bijąc żonę po głowie kijem oraz rozczłonkowując jej ciało i zakopując je na pustyni w okolicach Pakdasht.

Rozczłonkowane ciało kobiety zostało później odnalezione przez śledczych. Ciało ofiary zostało przekazane do wydziału medycyny sądowej w celu przeprowadzenia dalszego dochodzenia.

Ten tragiczny incydent jest kolejnym smutnym przykładem kobietobójstwa i przemocy opartej na honorze w Iranie i podkreśla pilną potrzebę działania.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .