Zabójstwo honorowe w Jhelum: Rugalya Bibi (18) została podpalona przez swoich rodziców

Rugalya Bibi
urodzony: 2004
podpalona: 22 września 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Jhelum
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: brak
Sprawcy: jej rodzice
W czwartek 22 września 18-letnia Rugalya Bibi została podpalona przez swoich rodziców w mieście Jhelum w pakistańskiej prowincji Punjab. Rugalya została przewieziona do szpitala Tehsil, gdzie uległa poparzeniom.

Sąsiedzi poinformowali władze, że było to zabójstwo honorowe.

Kiedy policja z Pind Dadan Khan zapytała rodziców o zdarzenie, złożyli oni sprzeczne zeznania. Ojciec ofiary stwierdził, że doznała ona poparzeń po eksplozji butli w domu, natomiast matka stwierdziła, że podpaliła się oblewając się olejem naftowym.

Kiedy policja przeprowadziła dalsze dochodzenie, okazało się, że rodzice wątpili w charakter córki i rzekomo spalili ją w imię honoru. Rodzice zostali aresztowani przez policję jako podejrzani.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .