Zabójstwo honorowe w Basti: Ankit Gautam (19) został zabity przez braci swojej dziewczyny

Ankit Gautam, Ameena Khatun
urodzony: 2003, 2004
uduszony: 26 sierpnia 2022
Miejsce zamieszkania: Basti, Uttar Pradesh, Indie
Pochodzenie: hinduista, dalit
Dzieci: brak
Sprawcy: Irfan i Irshad Khatun oraz ich kuzyn Israr
W sobotę rano, 27 sierpnia, ciało 19-letniego hinduskiego dalickiego kierowcy ciągnika Ankita Gautama zostało znalezione na polu trzciny cukrowej w Basti, dystrykcie w indyjskim stanie Uttar Pradesh.

Dwa dni później policja aresztowała dwóch braci, Irfana i Irshada oraz ich kuzyna Israra za zabójstwo Ankita, który miał związek z ich 18-letnią siostrą Ameeną Khatun.

Ameena zmarła w tajemniczych okolicznościach. Jej rodzina twierdzi, że była zszokowana sekwencją wydarzeń i w piątek spożyła trującą substancję, od której zmarła i została pospiesznie pochowana w sobotę rano. Policja ekshumowała ciało do sądowego badania pośmiertnego.

Autopsja ujawniła, że Ankit został uduszony. Przyczyny śmierci Ameeny nie udało się ustalić.

Według policji, Ankit był w związku z muzułmańską dziewczyną z zamożnej rodziny. Motywem morderstwa (morderstw) było podobno niezadowolenie braci Ameeny z międzywyznaniowego związku. W piątek wieczorem Ankit rzekomo udał się do domu swojej dziewczyny po tym, jak ta do niego zadzwoniła. Jej bracia przyłapali tych dwoje razem. Udusili Ankita i porzucili jego ciało na polach trzciny cukrowej.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .