Kobieta w Kashan została zabita przez męża za prośbę o rozwód

caret-down caret-up caret-left caret-right
Mahbobe Heidarian
urodzona: 1990
zasztyletowana na śmierć: 6 sierpnia 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Kashan, prowincja Eşfahān w Iranie
Pochodzenie: Fars
Dzieci: 3 synów (najstarszy ma 15 lat)
Sprawca: mąż
Jak podaje Iranwire, wieczorem 6 sierpnia 2022 roku 32-letnia kobieta Mahbobe Heidarian z Kaszanu, miasta położonego około 200 kilometrów na południowy zachód od Teheranu, została zabita przez wielokrotne pchnięcia nożem, a następnie przejechana przez męża samochodem.

Po zabójstwie jej mąż podobno sam się zadźgał i przez kilka dni był leczony w szpitalu. Mahbobe od 3 lat planowała rozwód z mężem.

Rodzina sprawcy opowiada, że Mahbobe miała romans pozamałżeński i że jej mąż przyłapał ich razem w dniu morderstwa, ale wydaje się, że ta historia ma na celu głównie zmniejszenie wymiaru kary, która ma zostać wymierzona.

Ponieważ prawo irańskie oparte jest na prawie szariatu, kara za zamordowanie cudzołożnej kobiety jest niezwykle niska i wynosi od 3 do 10 lat więzienia i nie jest zgodna z międzynarodowymi prawami i przepisami.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .