Bracia zabijają siostrę i kuzynkę z powodu "honoru" w Haripur, Pakistan

caret-down caret-up caret-left caret-right
Muhammad Imran i kobieta
urodzony: -.
zastrzeleni: 20 sierpnia 2022
Miejsce zamieszkania: Haripur
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: brak
Sprawcy: Jej bracia Khushal i Baidar oraz ich kuzyn Mohammad Asif
W sobotę 20 sierpnia 2022 roku bracia Khushal i Baidar oraz ich kuzyn Mohammad Asif otworzyli ogień do Muhammada Imrana i jego siostry w ich domu w Haripur, mieście położonym około 65 km na północ od Islamabadu, zabijając ich na miejscu.

Policja zabrała ciała do miejscowego szpitala na autopsję. Jeden z podejrzanych, Mohammad Asif, został aresztowany, natomiast bracia Khushal i Baidar wciąż pozostają na wolności.

Jako motyw strzelaniny podawany jest "honor". Bracia zabili swoją siostrę i matczynego kuzyna w związku z podejrzeniem o zakazany związek.

Brat Imrana powiedział policji, że mąż zmarłej kobiety poprosił Imrana przez telefon, aby przyszedł do ich domu. Po przybyciu Imran wdał się w kłótnię z braćmi kobiety, którzy również byli tam z powodu sprawy domowej. Wówczas Khushal, Baidar i ich kuzyn Mohammad Asif otworzyli ogień do Irama, zabijając go.

Brat Imrana stwierdził ponadto, że podejrzani później zastrzelili również ich siostrę, aby przedstawić incydent jako zabójstwo honorowe.

Po podwójnym morderstwie, komendant powiatowy policji zarządził naloty w celu aresztowania zbiegłych podejrzanych.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .