Zabójstwo honorowe w Iranie: Kobieta zadźgana przez byłego męża w Damavand

Bezimienna kobieta
Wiek: 39 lat
Zadźgana na śmierć: 30 czerwca 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Damavand, Teheran
Dzieci: dwoje
Powód: "honoru"
Według Etamed Online, 39-letnia kobieta z Damavand została zadźgana przez swojego byłego męża z powodu "honoru". Raport ujawnia, że powodem, dla którego mężczyzna popełnił morderstwo, był związek jego byłej żony z innym mężczyzną.

Podczas przesłuchania ujawniono, że były mąż uważał, że związek jego byłej żony z innym mężczyzną przyniósł hańbę ich rodzinie. To przekonanie zmusiło go do popełnienia tego haniebnego czynu.

Po aresztowaniu były mąż przyznał się do zbrodni, stwierdzając: "Po rozstaniu utrzymywaliśmy kontakt ze względu na dwójkę naszych dzieci. Podczas niedawnej podróży do Damavand odkryłem prywatne zdjęcia i filmy na jej telefonie komórkowym, które ujawniły jej bliskie relacje z innym mężczyzną. Ogarnięty emocjami i pod wpływem alkoholu, zadźgałem ją nożem na śmierć. Następnie zakopałem jej ciało w dole w Damavand. Próbowałem popełnić samobójstwo, zażywając tabletki, ale przechodnie zaalarmowali służby ratunkowe, ratując mi życie".

Po przyznaniu się byłego męża, policja zlokalizowała ciało ofiary zakopane w dole w Damavand. Szczątki zostały przekazane do wydziału medycyny sądowej w celu dalszego zbadania.

Rodzina ofiary zażądała kary śmierci dla oskarżonego.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .