Mężczyzna morduje siostrę dla "honoru" na polecenie nielegalnego sądu w Pakistanie

Afgański uchodźca
Wiek: -
Zastrzelony: 28 czerwca 2023 r.
Miejsce zamieszkania: obóz dla uchodźców Girdi Jangal, Pakistan
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: brak
Sprawca: brat Syed Mohammad
W afgańskim obozie dla uchodźców w pobliżu dystryktu Chagai, wzdłuż granicy Afganistanu z Beludżystanem, afgańska uchodźczyni została oskarżona o romans pozamałżeński z mężczyzną.

Nielegalny sąd, zwany dżirgą, pod przewodnictwem afgańskiego uchodźcy Ahmada Shaha, nałożył grzywnę w wysokości 2 milionów rupii (około 22 500 euro) na domniemanego kochanka, podczas gdy kobieta została skazana na śmierć. Po ogłoszeniu wyroku policja aresztowała kobietę, ale ostatecznie zwróciła ją rodzinie.

W dniu 28 czerwca kobieta została przedstawiona w nielegalnym sądzie przez swoją rodzinę i tam zastrzelona przez swojego brata.

Policja aresztowała Syeda Mohammada i twierdzi, że zostaną również podjęte działania przeciwko przywódcom dżirgi zaangażowanym w pozaprawne nałożenie kary śmierci na ofiarę.

Ahmad Shah uciekł z Pakistanu, aby szukać ochrony w Afganistanie przed wspierającą go grupą terrorystyczną. Wszyscy inni, którzy byli częścią dżirgi, nie zostali jeszcze aresztowani przez policję.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .