Młoda kobieta popełnia samobójstwo w obawie przed przemocą honorową w hrabstwie Delafan w Iranie

Fatemeh Moradi
Wiek: 23 lata
Samobójstwo: 22 czerwca 2023 r.
Miejsce zamieszkania: hrabstwo Delafan, Lorestan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: brak
22 czerwca 23-letnia Fatemeh Moradi popełniła samobójstwo w obawie przed przemocą ze strony rodziny. Rodzina Fatemeh odkryła, że była ona w związku z młodym mężczyzną po tym, jak para została aresztowana na ulicy, a następnie zwolniona.

Obawiając się przemocy ze strony rodziny, Fatemeh postanowiła zakończyć swoje życie, połykając tabletkę Quickphos. Tabletka Quickphos jest trucizną używaną do zwalczania gryzoni.

Nie można wykluczyć, że Fatemeh została zmuszona do popełnienia samobójstwa. Zabójstwa honorowe są poważnym problemem w Iranie, gdzie kobiety są czasami karane przez swoje rodziny za "plamienie honoru" poprzez wchodzenie w związki pozamałżeńskie.

Samobójstwo Fatemeh Moradi podkreśla znaczenie przeciwdziałania przemocy związanej z honorem i ochrony kobiet przed przemocą. Jest to smutne przypomnienie o potrzebie zmian społecznych i kulturowych w celu umożliwienia kobietom dokonywania autonomicznych wyborów dotyczących ich związków i życia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged .