Zabójstwo honorowe w Dera Ismail Khan w Pakistanie: Dwóch braci zamordowało swoją siostrę

Shaheen Bibi
Wiek: -
Śmierć od strzału: 20 lutego 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Dera Ismail Khan, Khyber Pakhtunkhwa
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: Brak
Sprawcy: Bracia Shakeel i Aqeel
18 lutego Javed Baloch rozstał się ze swoją żoną, Shaheen Bibi, z powodu kłótni domowej. Shaheen szukała schronienia u swojego ojca, Sharifa Kumhara, w Dera Ismail Khan, mieście w południowo-zachodnim Pakistanie, niedaleko Peszawaru.

Shakeel i Aqeel, rzekomo motywowani troską o "honor" rodziny, są podejrzani o spiskowanie w celu zabicia swojej siostry. W nocy z wtorku na środę, 20 lutego, Shaheen została zastrzelona w pokoju ojca przez swoich braci. Próbując zatuszować zbrodnię, bracia i ich ojciec zakopali ciało tej samej nocy, próbując przedstawić je jako naturalną śmierć.

Wysiłki rodziny, by ukryć morderstwo jako naturalną śmierć, nie powiodły się. Plotki w okolicy o zastrzeleniu Shaheen skłoniły policję do wszczęcia śledztwa, które ujawniło spisek stojący za jej morderstwem.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .