Irańczyk morduje 12 osób w zemście za honorowe zabicie siostry

Dwanaście osób
Wiek: -
Zastrzelony: 17 lutego 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Mazraeh Imam, prowincja Kerman
Pochodzenie: Iran
Dzieci: -
Sprawca: Bahram (22)
W sobotę 17 lutego, po słownej sprzeczce, 22-letni mężczyzna zidentyfikowany jako Bahram zaatakował dom swojej rodziny uzbrojony w karabin szturmowy Kałasznikowa, zabijając 12 osób. Wśród ofiar byli jego rodzice, trzech braci, dwie siostry, szwagier i czterech siostrzeńców. Trzech sąsiadów odniosło obrażenia, ale przeżyło. Strzelanina miała miejsce w wiosce Mazraeh Imam w prowincji Kerman w Iranie. Bahram uciekł z miejsca zbrodni, a następnie został zastrzelony przez policję w pobliskiej wiosce.

Lokalne media donoszą, że Bahram pomścił śmierć swojej siostry z rąk ich ojca dziesięć lat temu, wydarzenie, które "wywołało w nim głęboko zakorzeniony gniew i urazę".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .