15-letnia Iranka prawdopodobnie zamordowana, ponieważ była zakochana w chłopcu

caret-down caret-up caret-left caret-right
Nazanin Zainab Alizadeh
Wiek: 15 lat
Prawdopodobnie zamordowana: Luty 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Khorramabad, Lorestan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: Sama była dzieckiem
Sprawca: -
15-letnia Nazanin Zainab Alizadeh z Khorramabad uczyła się w szkole Sadiqeh Kobra. Zastępca dowiedział się, że Nazanin Zainab zakochała się w chłopcu. Skontaktował się z matką Zainab, która przyprowadziła ją do szkoły i omówiła z nią tę sprawę. Nazanin Zainab błagała zastępcę i matkę, by nie mówili o tym jej ojcu. Jednak jej błagania nie zostały wysłuchane i zarówno zastępca, jak i jej matka poinformowali jej ojca. W obawie przed ojcem Nazanin Zainab uciekła wtedy ze szkoły. Dwa dni później poinformowano, że Nazanin Zainab zmarła. Jej rodzina twierdziła, że popełniła samobójstwo, ale jej przyjaciele, którzy zorganizowali dla niej nabożeństwo żałobne w szkole, byli pewni, że Nazanin Zainab została zamordowana.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , .