Przemoc domowa prowadzi do samobójstwa w Saqez w Iranie: Smutna historia Halaleh Eliasi

caret-down caret-up caret-left caret-right
Halaleh Eliasi
Wiek: 25 lat
Samobójstwo: 8 marca 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Saqez, Kurdystan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: 1
8 marca, w Międzynarodowy Dzień Kobiet, Halaleh Eliasi tragicznie odebrała sobie życie z powodu przemocy domowej.

Halaleh pochodziła z Saqez i miała 21 lat, kiedy wyszła za mąż. Po ślubie cierpiała na depresję z powodu przemocy domowej. Osiem razy wracała do domu ojca z zamiarem rozwodu i separacji, ale okoliczności jej to uniemożliwiały, ponieważ miała 3-letnie dziecko. W końcu, po kłótni z małżonkiem, powiesiła się w wieku 25 lat.

Czy rozważasz popełnienie samobójstwa? Prosimy porozmawiać z Telefonem Zaufania pod numerem 116 123 lub odwiedzić www.telefonzaufania.org w celu uzyskania pomocy i wsparcia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower and tagged , , .