Honorowe zabójstwo w Chennai w Indiach: Młody Dalit zadźgany na śmierć

caret-down caret-up caret-left caret-right
G Pravin
Wiek: 22 lata
Zadźgany na śmierć: 24 lutego 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Pallikaranai, Chennai, Tamil Nadu
Pochodzenie: Indie
Dzieci: Brak
Sprawcy: D Dinesh (23) z Jalladianpet, N Sriram (18), S Vishnu Raj (25), R Stephen Kumar (24), B Jothi Lingam (25)
W sobotni wieczór, 24 lutego 2024 r., 22-letni mechanik rowerowy G Pravin wyszedł kupić kolację dla swojej rodziny. Otrzymał telefon od Srirama, przyjaciela, z prośbą o spotkanie w określonym miejscu. Po przybyciu na miejsce Pravin został zaatakowany przez pięcioosobowy gang, w skład którego wchodził jego szwagier, 23-letni D Dinesh. Został śmiertelnie raniony nożami w pobliżu baru w Pallikaranai. Sprawcy zostali zatrzymani następnego dnia.

Policja w Pallikaranai poinformowała, że Sriram dał cynk gangowi i pomógł w morderstwie. Pravin i D Sharmila (20) z Jalladianpet, obecnie studentka czwartego roku na prywatnej uczelni, byli w związku od czasów szkolnych, pomimo przynależności do różnych kast. Para pobrała się w październiku pomimo sprzeciwu jej rodziców. Rodzina Sharmili groziła parze i wniosła sprawę przeciwko Pravinowi, zarzucając mu uprowadzenie. Kiedy para odwiedziła posterunek policji, aby wyjaśnić, że małżeństwo zostało zawarte za obopólną zgodą, jej brat zagroził, że ich zabije.

Funkcjonariusz policji zauważył, że zmarły był również podejrzany o zabójstwo handlarza gandzią w 2022 roku. Spekuluje się, że morderstwo to mogło zostać popełnione w odwecie, ponieważ trzech sprawców było przyjaciółmi zabitego handlarza.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .