Honorowe zabójstwo w Isfahanie w Iranie: Młoda kobieta zamordowana przez ojca

caret-down caret-up caret-left caret-right
Zeynab HoseinKhani
Wiek: 19 lat
Uduszona: 19 lutego 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Najafabad, Isfahan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: brak
Sprawca: Ojciec
We wtorek, 19 lutego 2024 r., 19-letnia młoda kobieta o imieniu Zeynab HoseinKhani została zamordowana przez własnego ojca w Isfahanie, motywowanego tak zwanym honorem, poprzez uduszenie i wielokrotne uderzenia cegłami w głowę. Podejrzany został zatrzymany, ale nie ma powoda, a zgodnie z prawem Republiki Islamskiej może on zostać wkrótce zwolniony.

Według doniesień, Zeynab HoseinKhani została zamordowana przez swojego ojca pod pretekstem związku z młodym mężczyzną. Warto wspomnieć, że matka Zeynab zmarła dziesięć lat temu, a ojciec tej młodej kobiety przez kilka lat uniemożliwiał jej i jej trzynastoletniej siostrze Zahrze kontakty towarzyskie z krewnymi.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .