Zabójstwa honorowe w Iranie: dwie dziewczyny w wieku 16 i 19 lat zamordowane przez krewnych w górach Lorestan

caret-down caret-up caret-left caret-right
Fershteh i Setayesh Mansuri
wiek: 19, 16
zamordowane: 3 maja 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Lorestan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: 1
Sprawcy: ojcowie
W środę wieczorem, 3 maja, w górach Lorestan, dwie dziewczyny w wieku 16 i 19 lat, nazwane Setayesh i Fershteh Mansuri, zostały zamordowane przez swoich krewnych. Jako motyw podano "honor" i "ochronę reputacji".

Fershteh w wieku 12 lat została przymusowo wydana za mąż za swojego kuzyna i była matką 5-letniego syna, Setayesh była siostrą swojego męża. Fershteh była niezadowolona z życia w ubóstwie. Jej mąż był uzależniony od narkotyków i spędził długi czas w więzieniu za handel narkotykami. Fershteh mieszkała z Setayesh w domu rodziców męża.

We wsi Abulofa krążyła plotka, że obie dziewczyny chciały wyjechać na wakacje do Turcji z męskimi przyjaciółmi. Było to fałszywe oskarżenie według dobrze poinformowanego źródła; w rzeczywistości Fershteh i Setayesh planowały udać się do miasta Van w Turcji, aby wziąć udział w koncercie irańskich piosenkarzy.

Fershteh zdobyła pieniądze na podróż, sprzedając swoje złoto. Pod naciskiem rodziny planowana podróż została odwołana.

Rodzina podobno przeniosła się do innego miasta, aby uciec przed plotkami. Kiedy w mieście powtarzano te same stare plotki, ojcowie Fershteh i Setayesh przywieźli swoje dzieci i wnuki z Boroujen do domu ojca Fershteh w Naderi Kohdasht.

W środę wieczorem, 3 maja, 5-letni syn Fershteh został zamordowany na jej oczach. Następnie Fershteh została postrzelona wieloma kulami. Setayesh powiedziano, że ma popełnić samobójstwo i że jeśli tego nie zrobi, zabiją ją. Setayesh zakończyła swoje życie połykając tabletkę z ryżem.

Policja w Lorestanie wszczęła śledztwo i aresztowała ojców i braci Fershteh i Setayesh. Matka Setayesh doznała ataku z powodu całego stresu i przebywa w szpitalu.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .