Shella została zamordowana na oczach dzieci przez swojego byłego chłopaka

Shella Rosa de Cruz
urodzona: 1989
zasztyletowana na śmierć: 18 stycznia 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Rotterdam
Pochodzenie: Surinam
Dzieci: 2 (w chwili zabójstwa 13 i 3 lata)
Sprawca: jej były chłopak Garland van der K. (32 lata)
We wtorek 18 stycznia 32-letni Garland van der K. zadał ponad sześćdziesiąt ciosów nożem swojej 33-letniej byłej dziewczynie Shelli z Rotterdamu w obecności swojej 3-letniej córki i 13-letniego pasierba. Najwyraźniej nie mógł się pogodzić z tym, że zakończyła z nim związek. Wcześniej też jej groził: "Pewnego dnia zastrzelę cię lub zadźgam na śmierć. Za dwanaście lat znów będę na zewnątrz".

W karcie karnej Garlanda znajdują się już wyroki za otwartą przemoc, rozbój i seks z nieletnią.

Zdaniem sądu, zabijając Shella nie działał pod wpływem kaprysu. Wiedział, co robi i przeszedł przez to nawet po tym, jak jego pasierb próbował odciągnąć go od matki.

"Podczas zadawania ciosów nożem swojemu partnerowi, podejrzanemu przeszkadzał syn ofiary. Ten ostatni podjął próbę odciągnięcia podejrzanego od ofiary. Podejrzany przestał wówczas zadawać ciosy nożem i powiedział chłopcu, żeby tego nie robił i zachował spokój. Kiedy chłopiec pobiegł następnie do drzwi balkonowych, aby wezwać pomoc, podejrzany powiedział to ponownie. Następnie kontynuował dźganie - powiedziała sędzia.

Dzieci Shella doznały zespołu stresu pourazowego i oczekuje się, że przez długi czas będą odczuwać ogromne szkody psychiczne związane z odrażającym wydarzeniem. Ich życie nigdy nie będzie takie samo - powiedział sędzia. Sąd skazał Garlanda na 18 lat więzienia i hospitalizację w szpitalu psychiatrycznym.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .