Historia zabójstw honorowych

Hadeel Alharthi
urodzony: 2002
zginął od ciosów nożem: 2021
Miejsce zamieszkania: Arabia Saudyjska
Dzieci: -
Sprawca: jej brat Abdullah Al Harthi
19-letnia Hadeel Alharthi została rzekomo zabita przez swojego brata Abdullaha Al Harthi 6 ciosami nożem, ponieważ Hadeel miała publiczne konto na TikTok i wybrała wolne życie.

Jej rodzina postanowiła chronić jej brata i nie wnosić przeciwko niemu oskarżenia do władz saudyjskich. Abdullah Al Harthi twierdzi również, że jest "niestabilny psychicznie". W połączeniu z antycznym ustawodawstwem "inspirowanym przez boga" gwarantuje to, że ujdzie mu to bezkarnie.

Tak jak w przypadku Qamar, reakcje na Twitterze ukazują obraz społeczeństwa mającego dość traktowania przez władze morderców kobiet z pobłażliwością i łaską, podczas gdy "sygnaliści" w sprawach zabójstw honorowych, którzy po prostu stają w obronie sprawiedliwości, są przez władze traktowani bezwzględnie i okrutnie.

Obrońcy praw człowieka w Arabii Saudyjskiej są szczególnie pesymistycznie nastawieni, jeśli chodzi o uzyskanie sprawiedliwości dla ofiar zabójstw honorowych, takich jak Hadeel Alharthi, Qamar i wielu innych.

Nasze oczekiwania są takie, że Arabia Saudyjska, jako kraj arcykonserwatywny, będzie ostatnim krajem na świecie, który dostosuje swoje prawa i przepisy do prawa międzynarodowego.

Czekamy na wszelkie informacje!

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .