Historia zabójstw honorowych

Chahinez Daoud
Urodzona: 1990
Spalona żywcem: 4 maja 2021 r.
Miejsce zamieszkania: Mérignac (Gironde)
Pochodzenie: Algieria
Dzieci: 3 (3, 7 i 11 lat)
Sprawca: jej mąż (44 lata)
31-letnia matka trójki małych dzieci zmarła po spaleniu żywcem przez męża w Merignac (Gironde) we wtorek po południu.

Mąż, który gonił młodą kobietę, oddał kilka strzałów w jej nogi, aż ta upadła. Następnie, gdy jeszcze żyła, spryskał ją łatwopalną cieczą i podpalił.

Dom, w którym mieszkała ofiara, częściowo spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach. Trójka dzieci ofiary, która zwykle mieszkała z nią, nie była w domu w czasie zbrodni.

44-letni mężczyzna został zatrzymany pół godziny później przez policję w sąsiednim mieście Pessac. Miał przy sobie "strzelbę kalibru 12, pistolet gazowy i pas z nabojami" - podała prokuratura w Bordeaux.

Mężczyzna, już wcześniej skazany za przemoc domową, był przekonany, że młoda kobieta ma kochanka i chciał ją ukarać. Mimo że miał zakaz zbliżania się do niej, zaatakował ją już 15 marca w sklepie spożywczym niedaleko jej domu.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zabójstwa przez współmałżonka i zniszczenia przez pożar.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .