Historia zabójstw honorowych

Anonimowa kobieta
urodzona: -
Próba zabójstwa: 2020
Miejsce zamieszkania: Utrecht, Holandia
Pochodzenie: Indie
Dzieci: 2
Sprawca: jej mąż (44 lata)
44-letni mężczyzna został skazany na dziewięć lat więzienia za wieloletnie znęcanie się nad żoną i dziećmi. Według sędziego, przemoc była "nadmierna, częsta i upokarzająca".

Mąż i żona pobrali się w 2007 roku. Ze względu na bicie i umniejszanie, które nastąpiło wkrótce po ceremonii ślubnej, chciała od niego wcześniej uciec. Jednak po mediacjach członków rodziny zdecydowała się zostać z mężem.

W 2020 roku złożyła doniesienie po tym, jak mąż podczas kłótni ugodził ją nożem w nogę. Dzieciom powiedział, że celowo dźgnął w pobliżu tętnicy, aby istniała szansa, że ich matka umrze. Miał zamiar ją zabić - orzekł sąd.

Dzieci były również bite chochlami i pasami. Szarpano je za włosy i wieszano za głowy nad muszlą klozetową. Mąż zmuszał żonę m.in. do jedzenia i picia odchodów swoich dzieci. Obrzucał ją też wrzątkiem i olejem. Robił to kilkakrotnie, ale raz - tłumaczyła policji kobieta - celował w jej "łechtaczkę, żeby ją sparaliżować". Wyjątkowe, sadystyczne i okrutne - orzekł sąd.

Wyrok 9 lat więzienia jest wyższy niż żądał prokurator. Ustalając ją, sędzia wziął pod uwagę, że mężczyzna nie współpracował przy badaniach psychologicznych i nie można było narzucić mu leczenia psychiatrycznego w klinice. Sędzia poważnie obwinił też mężczyznę o podżeganie swoich dzieci do znęcania się nad matką.

Oprócz kary więzienia, mężczyzna nie może kontaktować się ze swoją byłą żoną i ich dziećmi przez najbliższe kilka lat, ponieważ, zdaniem ekspertów, istnieje ryzyko zabójstwa honorowego. Dzieje się tak, ponieważ rodzina mężczyzny uważa, że nie do przyjęcia jest fakt, że kobieta rozmawiała z policją.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , .