Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Neelam Kumar
Urodzony: 2003
Dekapitacja: 3 marca 2021
Miejsce zamieszkania: Hardoi, Uttar Pradesh
Pochodzenie: Indie
Dzieci: brak
Sprawca: jej ojciec Sarvesh Kumar
17-letni Neelam Kumar, uczeń klasy 12, był najstarszym z czworga dzieci - trzech dziewczynek i chłopca. 3 marca 2021 r. została zamknięta w swoim pokoju przez ojca Sarvesha Kumara i ścięta tasakiem.

Sarvesh Kumar był widziany z odrąbaną głową Neelam na ulicach Pandetary. Był w drodze na posterunek policji, około 2 km od swojej wsi.

Uważni świadkowie wezwali policję. Dwóch funkcjonariuszy przyjechało, aby go przechwycić, a jeden z nich nagrywał spotkanie.

Zapytali go, jak się nazywa, skąd jest i czyją jest głową. Sarvesh Kumar odpowiedział bez wahania: "To byłem ja. Nie było nikogo innego. Zamknęłam drzwi i zrobiłam to. Ciało jest w pokoju."

Ojciec Indianina powiedział, że zabiłby również jej kochanka, gdyby udało mu się go namierzyć.

Policjanci poprosili go, aby zdjął głowę, co uczynił bez protestu.

Wideo pokazujące policjanta trzymającego głowę Neelam stało się viralem w mediach społecznościowych. Oficer, który pracuje na posterunku policji Mahila, został zawieszony. Jego przełożony, Laxmi Singh, powiedział, że obowiązkiem policji jest utrzymanie prawa i porządku, a funkcjonariusze powinni również zachowywać się w sposób zdyscyplinowany. "Funkcjonariusz trzymał w ręku głowę zdekapitowanej dziewczyny i szedł z nią przez komisariat" - powiedziała.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .