Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Alireza Fazeli Monfared
urodzony: 2001
zdekapitowany: 2021
Miejsce zamieszkania: Ahwaz, Iran
Dzieci: -
Sprawcy: prawdopodobnie jego brat i kuzyni
20-letni Alireza Fazeli Monfared chciał uciec z Iranu, by dołączyć do swojego przyjaciela w Turcji i tam szukać azylu. Jego rodzina uniemożliwiła ten scenariusz i zdecydowała, że Alireza powinien zostać zabity, ponieważ jest gejem. Jego brat i kuzyni brutalnie go porwali i zamordowali, pozostawiając jego zdekapitowane ciało pod drzewem w pobliżu miasta Ahwaz.

Obrońcy praw człowieka spodziewają się, że irańscy władcy nie zadadzą sobie trudu, by wymierzyć sprawiedliwość Alirezie Fazeli, ponieważ geje w Iranie są pod wieloma względami pokrzywdzeni.

Będziemy wdzięczni za więcej informacji na temat tej sprawy!

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , .