Raport na temat kobietobójstwa w Iranie 2022 r.

W Międzynarodowy Dzień Kobiet, StopFemicideIran.org uruchomił swój pierwszy roczny raport. 191 udokumentowanych przypadków samobójstw w 2022 roku odpowiada 1 samobójstwu co 36 godzin. Uważa się, że rzeczywisty wskaźnik femobójstw jest znacznie wyższy niż 600.

W około 20% przypadków sprawcy używali "gołych rąk" do zabijania ofiar. Mordercy bili te dziewczęta i kobiety na śmierć, dusili je gołymi rękami lub zrzucali z budynków.

Konflikty rodzinne i kłótnie (55% przypadków) to główne wymówki, jakie podają sprawcy, aby zabić kobiety. Bliższe spojrzenie ujawnia, że niektóre morderstwa wynikają z tragicznie prozaicznych wydarzeń.

W 20 przypadkach świadkami kobietobójstwa i brutalnych metod zabijania były własne dzieci ofiar. Na przykład w listopadzie ubiegłego roku w Khorasanie mężczyzna rzekomo pobił na śmierć swoją żonę, gdy w domu była piątka jego dzieci, a następnie poszedł z nimi na obiad.

Chociaż często brakuje informacji na temat dochodzeń karnych w sprawie udokumentowanych aktów kobiecości, liczne raporty pokazują, że sprawcy nie zostali w ogóle oskarżeni lub otrzymali minimalne wyroki.

Przeczytaj pełny raport z 2022 roku ze szczegółowymi analizami na StopFemicideIran.org,

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged .