Mohammed Taroos Khan skazany na co najmniej 25 lat więzienia za zabójstwo swojej siostrzenicy Somaiyi Begum w Bradford

Somaiya Begum
Urodzona: 2001
Zamordowana: 6 lipca 2020 r.
Wiek: 20 lat
Miejsce zamieszkania: Bradford, Zjednoczone Królestwo
Pochodzenie: Bangladesz
Dzieci: brak
Sprawca: Mohammed Taroos Khan, 53 lata
14 marca 2023 roku Mohammed Taroos Khan, 53-letni bengalski Brytyjczyk, został skazany na karę dożywotniego więzienia z minimum 25 latami za zamordowanie swojej 20-letniej siostrzenicy, Somaiyi Begum, za odmowę współpracy w przymusowym małżeństwie.

Somaiya, studentka uniwersytetu, mieszkała z babcią i wujkiem w Bradford. Sąd wydał nakaz ochrony przed przymusowym małżeństwem po tym, jak jej ojciec próbował zmusić ją do poślubienia kuzyna w Pakistanie.

Somaiya była zaginiona od 25 czerwca 2020 r., a jej ciało zostało znalezione zawinięte w dywan 6 lipca 2020 r. w pustostanie w Bradford. Nagranie z kamery przemysłowej pokazało Mohammeda Taroos Khana wywlekającego ciało swojej siostrzenicy z samochodu i porzucającego je na pustej działce. Patolodzy nie byli w stanie określić dokładnej przyczyny śmierci ze względu na rozkład jej ciała, ale w jej klatce piersiowej znaleziono 11-centymetrowy metalowy gwóźdź, który przebił jej płuco.

odczas procesu prokuratura argumentowała, że morderstwo można interpretować jako "niewłaściwe zabójstwo honorowe", ale Jason Pitter KC, adwokat Khana, stwierdził, że "cokolwiek to było... nie było to honorowe". Khan przyznał się do zakłócenia biegu sprawiedliwości poprzez ukrycie ciała Somaiyi i próbę spalenia jej telefonu komórkowego, ale zaprzeczył, że jest winny morderstwa.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .