Iran: Dlaczego 12-letni Rahil musiał umrzeć? Brat twierdzi, że motywem jest "honor", ale mieszkańcy wioski mu nie wierzą.

caret-down caret-up caret-left caret-right
Rahil
Urodzony: 2010
Zabity: 2 lutego 2023
Miejsce pobytu: Serkhon, Hormozgan, Iran
Dzieci: brak
Sprawca: jej brat Mohammed (19 lat)
2 lutego 12-letnia Rahil z wioski Serkhon w prowincji Hormozgan w Iranie została obudzona około 10:30 w nocy przez swojego 19-letniego brata Mohammeda i zabrana na motocykl, aby rzekomo odwiedzić sklep z materiałami krawieckimi. Gdy byli już około 6 kilometrów od wioski, Mohammed odciął jej głowę maczetą, a ciało zawinął w koc i zostawił na okolicznej pustyni.

Po zabójstwie, gdy wrócił do wioski próbował popełnić samobójstwo podcinając sobie nadgarstek. Mieszkańcy wioski znaleźli go nieprzytomnego i zakrwawionego następnego dnia rano. Obok jego motocykla leżały narkotyki, alkohol i papierosy. Mohammed został zabrany przez krewnych do szpitala, a kiedy zapytali go o Rahila, powiedział "Niech Bóg błogosławi Rahila".

Ciało Rahil zostało znalezione w połowie lutego. Jej brat został aresztowany i przyznał się do morderstwa. Jako motyw podał "honor" i powiedział, że mieszkańcy wsi źle mówili o Rahil. Mieszkańcy wsi nie wierzą mu i zaprzeczają, że o jego chudej siostrze krążyły jakieś złe historie.

Wydaje się, że Mohammed z rozmysłem zabił swoją siostrę. Mówi się, że ćwiczył ubijanie czterech owiec w miesiącach poprzedzających morderstwo. Mohammed został wysłany na odwyk z powodu uzależnienia od narkotyków. Śledztwo policyjne jest w toku.

Jeśli 19-letni brat zabija swoją siostrę, a jako motywy podaje "honor", demony i wstyd, a do tego próbuje popełnić samobójstwo, to równie dobrze może być tak, że wykorzystywał ją seksualnie i chciał uniemożliwić jej kiedykolwiek złożenie zeznań w tej sprawie. Wiele ofiar zabójstw honorowych było wykorzystywanych seksualnie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

.errordiv { padding:10px; margin:10px; border: 1px solid #555555;color: #000000;background-color: #f8f8f8; width:500px; }#advanced_iframe {visibility:visible;opacity:1;vertical-align:top;}#ai-layer-div-advanced_iframe p {height:100%;margin:0;padding:0}.ai-lazy-load-advanced_iframe { width: 120%; height: 900px; padding: 0; margin: 0; }

var ai_iframe_width_advanced_iframe = 0; var ai_iframe_height_advanced_iframe = 0;function aiReceiveMessageadvanced_iframe(event) { aiProcessMessage(event,"advanced_iframe", "true");}if (window.addEventListener) { window.addEventListener("message", aiReceiveMessageadvanced_iframe);} else if (el.attachEvent) { el.attachEvent("message", aiReceiveMessageadvanced_iframe);}var aiIsIe8=false;var aiOnloadScrollTop="true"; if (typeof aiReadyCallbacks === 'undefined') { var aiReadyCallbacks = []; } else if (!(aiReadyCallbacks instanceof Array)) { var aiReadyCallbacks = []; } function aiShowIframeId(id_iframe) { jQuery("#"+id_iframe).css("visibility", "visible"); } function aiResizeIframeHeight(height) { aiResizeIframeHeight(height,advanced_iframe); } function aiResizeIframeHeightId(height,width,id) {aiResizeIframeHeightById(id,height);}function loadElem_advanced_iframe(elem) {}function aiModifyParent_advanced_iframe() { }var aiReadyAiFunct_advanced_iframe = function aiReadyAi_advanced_iframe() { aiModifyParent_advanced_iframe();setTimeout(function() { jQuery("#ai-lazy-load-advanced_iframe").lazyload({threshold: 3000, load: loadElem_advanced_iframe}); },50);};aiReadyCallbacks.push(aiReadyAiFunct_advanced_iframe);if (window.jQuery) { aiModifyParent_advanced_iframe(); }

var ifrm_advanced_iframe = document.getElementById("advanced_iframe");var hiddenTabsDoneadvanced_iframe = false; function resizeCallbackadvanced_iframe() {}function aiChangeUrl(loc) {}

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .