Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Amina i Sarah Said
urodzony: 1989,1990
Postrzelony: 1 stycznia 2008 r.
Rezydencja: Irving, Texas
Pochodzenie: Ofiary: American, Sprawca: Egipt
Dzieci: 4 (wtedy 17, 18, 19, 20 lat)
Sprawca: Ojciec Yaser Abdel Said (wtedy 50 lat)
Yaser Abdel Said jest obecnie na liście 10 najbardziej poszukiwanych przez FBI za zabicie jego dwóch nastoletnich córek w Irving w Teksasie. Said jest egipskim imigrantem, który poślubił swoją amerykańską żonę Patricię Owens, gdy miał 30 lat, a ona 15. Para miała trójkę dzieci: syna (islam) i dwie córki (Sarę i Aminę). Yaser Said miał w swojej historii zarówno fizyczne, jak i seksualne znęcanie się nad żoną i córkami.

W Nowy Rok 2008 Yaser zwabił córki do taksówki i zastrzelił je kilka razy na parkingu. Sarah zdołała zadzwonić na 911 i zgłosić ojca jako strzelca, gdy umierała. Morderstwo to byłoby "morderstwem honoru" w zemście na jego córkach za spotykanie się z amerykańskimi chłopcami. Jego planem było zorganizowanie małżeństw pomiędzy jego córkami i egipskimi muzułmanami, którzy chcieli zapłacić najwyższy posag.

Spekuluje się, że brat i matka /mogli wiedzieć o planach morderstwa lub współpracować przy morderstwie.

Yaser Said zniknął zaraz po strzelaninie, ale nie ma dowodów, że wyjechał z kraju lub wrócił do Egiptu. Uważa się, że może pracować jako taksówkarz w Nowym Jorku. Uważa się, że miał pomoc w ucieczce z miejsca zbrodni, albo przez swoich braci, albo syna, albo żonę.

W petycji online, aktywiści żądają, aby policja w Irving Texas przesłuchała Patricię Owens i rodzinę Saida, jak to możliwe (współ)podejrzanych o morderstwa Aminy i Sary Said.

W Unii Europejskiej policja i sądownictwo muszą, na podstawie dyrektyw UE, zawsze przystępować do szeroko zakrojonego ścigania w przypadku zabójstw honorowych i przedstawiać wszystkich (współ-)sprawców sędziom na podstawie rzeczywistej historii. Oznacza to, że wszystkie osoby zamieszane w podejrzane zabójstwa honorowe muszą być przesłuchiwane jako podejrzani przez śledczych policji, ponieważ dochodzenia pokazują, że średnio ponad 10 osób jest często zamieszanych w przeprowadzanie zabójstw honorowych.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Małżeństwo aranżowane, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , .