Pielęgniarka Fuzieh Amini (37 lat) prawdopodobnie została pobita na śmierć przez męża w irańsko-kurdyjskim dystrykcie

Fuzieh Amini
urodzony: 1985 r.
prawdopodobnie zamordowany: 9 marca 2022 r.
Miejsce pobytu: Saqez (Kordestan, Iran)
Pochodzenie: Kurdowie
Dzieci: 2 (w wieku 14 i 4 lat)
Sprawca: mąż Mohammad Farjouzadeh
Fuzieh Amini i Mohammad Farjouzadeh oboje pracują w szpitalu Shafa i mają dwoje dzieci w wieku 14 i 4 lat. Według raportu otrzymanego przez organizację praw człowieka Hengao, Farjouzadeh zadzwonił na numer alarmowy i poinformował, że jego 37-letnia żona popełniła samobójstwo.

Stwierdził, że żona powiesiła się. "Zanim wyszedłem z domu, moja żona powiedziała, że dzisiaj popełni samobójstwo" - powiedział członkom rodziny.

Jej ciało zostało znalezione przez pracowników pogotowia w domu w podejrzanych okolicznościach, np. według pielęgniarki na jej twarzy widoczne były wyraźne ślady przemocy fizycznej, a włosy były częściowo obcięte.

Krewny Amini poinformował Hengao, że ciało zostało przekazane do lekarza medycyny sądowej w celu przeprowadzenia sekcji zwłok i że czekają na jej wyniki.

Inny z kolegów Amini ze Szpitala Chomeiniego powiedział Hengao, że jest całkiem możliwe, że została ona zamordowana, dodając: "Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyniki badań zostały zmanipulowane".

Źródła w Saqqez podały, że Amini zabrała dwójkę swoich dzieci do domu ojca w noc poprzedzającą morderstwo.

Policja nie aresztowała Mohammada Farjouzadeha. Będziemy wdzięczni za wszelkie wskazówki.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .