Ziynat Mazidi (20) pobita na śmierć przez ojca w Deh Now w Iranie, ponieważ chciała rozwodu

Ziynat Mazidi
Urodzona: 2002 r.
Pobita na śmierć: 24 marca 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Deh Now, prowincja Fars
Pochodzenie: Fars
Dzieci: -.
Sprawca: jej ojciec
W czwartek, 24 marca, we wsi Deh Now w irańskiej prowincji Fars, 20-letnia Ziynat Mazidi została pobita na śmierć żelaznym prętem przez swojego ojca.

Według doniesień ojciec zabił ją, ponieważ postanowiła wziąć rozwód.

W Iranie ojcowie, którzy zabijają swoje córki dla honoru, często otrzymują kary od 3 do 5 lat więzienia, co wynika z wielu przestarzałych artykułów prawa. W 2021 roku podobne artykuły prawa oparte na szariacie zostały usunięte w Syrii i Sudanie, aby dostosować ich prawo do prawa społeczności międzynarodowej.

Bylibyśmy zadowoleni z takich wskazówek.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .