Pakistański sąd uniewinnia mężczyznę, który zabił córkę w "honorowym zabójstwie"

caret-down caret-up caret-left caret-right
Hajira
Wiek: 19 lat
Zastrzelona: 23 maja 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Karaczi, Pakistan
Dzieci: Brak
Sprawca: Ojciec Ameer Jan
W maju 2023 r. sąd w Karaczi uniewinnił Ameera Jana od zarzutu zamordowania swojej 19-letniej córki, Hadżiry, w ramach - jak twierdził - "honorowego zabójstwa".

Hajira została zastrzelona przed budynkiem sądu 23 stycznia tego roku, gdzie była umówiona na złożenie zeznań. Podczas ataku ranny został także towarzyszący Hajirze posterunkowy Imran Zaman oraz przechodzień Wajid Saleem.

W ramach kompromisu osiągniętego przez członków rodziny Hadżiry, posterunkowego i przechodnia, ogłosili oni przebaczenie Ameerowi Janowi "w imię Allaha" i nie sprzeciwili się jego uniewinnieniu.

Sąd przyjął wniosek o ugodę i uniewinnił Ameera Jana od zarzutu zamordowania córki. Pojawił się również drugi wniosek o ugodę dotyczący nielegalnego posiadania broni palnej, który również został zaakceptowany przez sąd.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .