Nastolatka brutalnie zamordowana przez brata w Divandareh w Iranie

Rozhin Azimi
Wiek: 18 lat
Pobita na śmierć: 3 czerwca 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Divandareh, Razavi-Khorasan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: Brak
Sprawca: Jej brat
W sobotę, 3 czerwca, 18-letnia Rozhin Azimi została brutalnie zamordowana w Divandareh, wiosce położonej w północno-wschodnim Iranie. Jej brat wielokrotnie uderzył ją młotkiem w głowę, rzekomo z powodu jej związku z chłopakiem.

Władze natychmiast aresztowały rodziców i brata Rozhin Azimi. Po dniu przesłuchań matka została zwolniona, podczas gdy ojciec i brat pozostają w areszcie.

W Iranie bracia, którzy mordują swoją siostrę dla "honoru", nie są karani z powodu artykułu 301 kodeksu karnego. Jeśli zostanie uznany za winnego przez sędziów, zostanie skazany na karę od trzech do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .