Honorowe zabójstwo w Pakistanie: Młoda dziewczyna spalona żywcem za chęć poślubienia kogoś z własnego wyboru

caret-down caret-up caret-left caret-right
Masooma Bibi
Wiek: młoda
Spalona żywcem: Maj 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Jhang, Pendżab
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: Brak
Sprawcy: Rajab Ali, Jaber, Aamir, Kausar, Sameera, Aasia
Masooma Bibi opuściła dom rodzinny i otwarcie zadeklarowała chęć poślubienia wybranej przez siebie osoby, czego nie zaakceptował jej ojciec.

Została oblana benzyną i podpalona jeszcze za życia. Cierpiąca na poważne oparzenia, została przewieziona do szpitala. W swoich ostatnich chwilach oskarżyła ojca, braci i siostry o podpalenie jej.

W piątek 26 maja 2023 r. policja aresztowała Rajaba Alego (ojca) wraz z braćmi Jaberem i Aamirem oraz siostrami Kausar, Sameerą i Aasią. Tariq Mehboob, komendant okręgowy policji w Jhang, poinstruował zespół śledczy, aby zatrzymał wszystkie osoby zamieszane w to ohydne morderstwo.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .