Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Dwie młode kobiety
urodzony: 2004, 2002
Postrzelony: 14 maja 2020
Rezydencja: Shamplan, Waziristan Pakistan
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: brak
Perpetrator: ich kuzyn Muhammad Aslam
14 maja 2020 r. dwie kobiety (w wieku 16 i 18 lat) zostaną zastrzelone w wiosce Shamplan w konserwatywnym obszarze plemiennym Waziristan w pakistańskiej prowincji Khyber Pakhtunkhwa.

Za pośrednictwem mediów społecznościowych, lokalna policja została zaalarmowana i uświadomiona o prawdopodobnym podłożu morderstw: zabójstwach honorowych. Podejrzewa się, że dwie młode kobiety zostały zdyskredytowane z powodu 52-sekundowego "wulgarnego filmu", który został nagrany rok temu, ale został rzekomo opublikowany w mediach społecznościowych kilka tygodni temu.

Wideo pokazuje Umera Ayaza (28 lat) w odległej okolicy na zewnątrz z trzema zawoalowanymi kobietami razem, z których dwie następnie całuje. Został aresztowany i oskarżony o robienie i dystrybucję "wulgarnego" klipu.

Siostry zostały oskarżone przez swojego wściekłego kuzyna Mohammada Aslama o zniszczenie honoru rodziny swoim zachowaniem.

Świadkowie wskazują na Mohammada Aslama jako sprawcę, uciekł po morderstwach. W dniu 21 maja 2020 roku zostaje aresztowany przez policję po pięciodniowej obławie. Policja wciąż szuka trzeciej kobiety w nagraniu. Nie jest całowana przez Umera Ayaza i podobno jest żoną podejrzanego o popełnienie przestępstwa. Policja uważa, że się ukryła i martwi się o swoje bezpieczeństwo.

Policjanci biorący udział w śledztwie otrzymali w nagrodę gotówkę oraz listy polecające od inspektora generalnego Sanaullaha Abbasi.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , .