Morderstwo honorowe w Lüneburgu: 19-latka zamordowana przez swojego chłopaka

caret-down caret-up caret-left caret-right
Jana D.
ur.: 2002
zasztyletowana na śmierć: 18/19 stycznia 2021 roku
Miejsce zamieszkania: Lüneburg
Pochodzenie: ofiara: Niemcy; sprawca: nieznany, prawdopodobnie Syria
Dzieci: brak
Sprawca: jej chłopak Fares A. (w chwili popełnienia przestępstwa miał 19 lat)
Jana pochodzi z Horndorf w dolnosaksońskim powiecie Lüneburg, chodzi do szkoły i chce zdawać maturę w 2021 roku. Od 2019 roku jest razem z równie wiekowym Faresem.

18 stycznia 2021 roku nie wraca wieczorem do domu, po czym ojciec jedzie jej szukać samochodem. Około 3 nad ranem odkrywa jej ciało w samochodzie na parkingu dla dojeżdżających do pracy w Lueneburg-Schützenplatz. Następnego dnia po południu jej chłopak zostaje aresztowany w domu swoich rodziców. Znaleziony zostaje nóż.

W Lüneburgu znajduje się "znany syryjski pomocnik integracyjny", którego syn może być sprawcą. Poza tym, pochodzenie jest niejasne.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .