Historia zabójstw honorowych

Kaneez Fatima, Shabana Akhtar, Faiza Akhtar, Zonara
Urodzone: -
Zastrzelony: 30 stycznia 2021 roku
Miejsce zamieszkania: Sheikhupura, Pakistan
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: 1
Sprawca: syn Shakil Akhtar
W sobotę, 30 stycznia 2021 roku, Shakil Akhtar wymienił ostre słowa z członkami swojej rodziny. Jego matka próbowała go uspokoić, ale on jej nie słuchał. Zamiast tego wpadł w gniew i otworzył ogień do niej i trzech innych kobiet z jego rodziny. W wyniku strzelaniny jego matka Kaneez Fatima, żona Shabana, córka Faiza i szwagierka Zonara zginęły na miejscu. Shakil uciekł z miejsca zbrodni.

Komisarz okręgowy przyjął do wiadomości incydent i nakazał lokalnej policji jak najszybsze aresztowanie zabójcy.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .