Mężczyzna zabija nożem kobietę w ośrodku dla uchodźców w Neu-Hohenschönhausen

Mara
urodzona: 1978
ugodzona nożem: 2022
Miejsce zamieszkania: Berlin
Pochodzenie: Ofiara: Ukraina; Sprawca: Gruzja
Dzieci: 2 (w chwili popełnienia przestępstwa miały 5 i 16 lat)
Sprawca: jej mąż (50 lat)
W czerwcu 2022 roku Jane przyjeżdża do Berlina z mężem i 2 córkami (ur. 2005, 2016). 1 października mąż zadaje jej śmiertelny cios nożem w schronisku dla uchodźców w Neu-Hohenschönhausen. Ona sama umiera na miejscu.

Starsza córka pochodzi z poprzedniego związku matki. Obie córki widziały zbrodnię, co może wskazywać na motyw honorowy. Zostały umieszczone w agencji pomocy młodzieży.

Początkowo mówiono, że para pochodzi z Ukrainy. Wówczas jednak mężczyźni Ukraińcy nie mogli opuszczać kraju z powodu ataku Rosjan. Później mówiono, że mężczyzna jest Gruzinem. Prawdziwe nazwiska nie są znane.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .