Irak: Shahd Al-Issawi (14) zastrzelona przez swojego ojca Muhammada al-Isawy z powodu swojego "honoru".

caret-down caret-up caret-left caret-right
Shahd Al-Issawi
Urodzony: 2008
Zastrzelony: 11 stycznia 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Basra
Pochodzenie: Irak
Dzieci: brak
Sprawca: jej ojciec Muhammad al-Isawy
11 stycznia 2022 roku Muhammad al-Isawy, znany komik na Youtube i TikTok, zastrzelił swoją 14-letnią córkę Shahd trzema kulami w głowę w Basrze, w Iraku. Mohammed powiedział, że widział, że jego córka otworzyła drzwi młodemu mężczyźnie i uratowała jego "honor". Następnie zabrał ciało do lekarza, który orzekł, że zmarła jako dziewica. Następnie uciekł do Bagdadu.

Obrońcy praw człowieka zwracają uwagę, że wypowiedzi Muhammada al-Isawy'ego są związane z artykułem 409 irackiego kodeksu karnego. Jeśli zostanie on uznany za zabójstwo honorowe, sędziowie będą mogli nałożyć na niego karę do 3 lat więzienia.

Czekamy na Wasze wskazówki!

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .