Indyjski stan wprowadza nowe przepisy, aby zapobiec zabójstwom honorowym

W czwartek, 20 października, rząd stanu Maharashtra w Indiach wprowadził nowe zasady, aby zapobiec zabójstwom honorowym. Funkcjonariusze zostali poproszeni o stosowanie nowych zasad, które są zgodne z zaleceniami Sądu Najwyższego, ze skutkiem natychmiastowym. Funkcjonariusze muszą zachować szczególną czujność w przypadku zgłoszenia incydentu związanego z proponowanym ślubem międzywyznaniowym.

Przepisy przewidują również, że uczestnicy "khap panchayat" i podobnych organizacji muszą być informowani przez funkcjonariuszy, że to co robią jest prawnie zabronione. "Khap" to organizacja społeczna reprezentująca klan lub grupę północnoindyjskich kast lub klanów. Jeśli takie spotkanie już się odbyło, funkcjonariusze muszą wyjaśnić jego uczestnikom, że nie należy nic robić parze ani członkom ich rodzin. Nowa rezolucja stwierdza, że uczestnicy spotkania klanowego, którzy podejmą decyzje sprzeczne z prawem, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej przez policję.

"Aby powstrzymać przemoc i lincze, policja została poproszona o przeszkolenie zespołów sił szybkiej interwencji w każdym dystrykcie. Armatki wodne i gaz łzawiący powinny być używane do kontrolowania tłumów. Napastnicy na ziemi powinni być natychmiast aresztowani" - napisano w rezolucji.

Gdy protest grupy lub organizacji doprowadził do przemocy i utraty mienia, przywódcy grupy muszą w ciągu 24 godzin zgłosić się na posterunek policji w celu przesłuchania; jeśli nie, są uznawani za zbiegów i czeka ich postępowanie karne - głosiła rządowa rezolucja.

Funkcjonariusze, którzy nie zastosują się do wdrożenia nowych zasad, zostaną ukarani.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , , .