Honorowe zabójstwo w Urmii w Iranie: Młoda kobieta zamordowana przez 15-letniego brata

caret-down caret-up caret-left caret-right
Vida Dehghan
Wiek: 20 lat
Uduszona: 28 października 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Urmia, prowincja Azerbejdżan Zachodni
Pochodzenie: Iran
Dzieci: 2
Sprawca: brat Kamran (15)
Młoda kobieta z Urmii została zamordowana przez swojego 15-letniego brata z powodu "honoru". Według raportu organizacji praw człowieka Hengaw, incydent miał miejsce w Urmii w nocy z soboty na niedzielę 28 października 2023 roku. Ofiara, Vida Dehghan, miała 20 lat.

Kamran dusił swoją siostrę, a następnie ukrył się. Warto zauważyć, że Vida Dehghan była matką dwójki dzieci. Kilka lat temu rozstała się z mężem po dwóch latach małżeństwa i wróciła do domu swojego dzieciństwa.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .