Honorowe zabójstwo w Rasht, Iran: Młoda kobieta podpalona

Matin Shabanian
Wiek: młoda
Spalona żywcem: 2 listopada 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Beshman, Rasht, Gilan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: -
Sprawca: Mąż Pouria Nikbein
Pouria Nikbein, mąż Matin Shabanian, zamordował ją, podpalając pod pretekstem "honoru rodziny". W czwartek 2 listopada 2023 r. Matin Shabanian, mieszkanka wioski Beshman na obrzeżach Rasht w prowincji Gilan, zmarła w szpitalu w wyniku ciężkich poparzeń. Młoda fryzjerka została podpalona przez swojego męża dwadzieścia dni wcześniej, w sobotę 14 października tego samego roku.

Pouria Nikbein, również mieszkaniec Rasht, stracił życie tego samego dnia z powodu obrażeń odniesionych podczas morderstwa.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .